5 sposobów, które natychmiast zwiększą Twoją produktywność

Pracuj lepiej

fot. http://www.flickr.com/photos/dailypic/

Każdy ma swoje sposoby na zwiększenie produktywności. Niektóre działają tylko dla konkretnych osób, inne są bardziej uniwersalne. Pewne jest jedno – każdy z nas może wpłynąć na swoje środowisko pracy tak, aby zadania wykonywać szybciej i sprawniej.

Poniżej przedstawiam 5 sposobów, które mnie znacząco pomagają podczas pracy. Wszystkie one zaaplikowane jednocześnie sprawiają, że właściwie nie mam wyjścia jak zrobić to co mam do zrobienia. Mam nadzieję, że  jeśli nie wszystkie, to chociaż niektóre z nich okażą się przydatne także Tobie.

 

1. Pamiętaj o swojej motywacji

Zawsze kiedy siadasz do konkretnego zadania, przypomnij sobie dlaczego to robisz; co jest twoją motywacją? Być może piszesz kolejnego posta na bloga, po to aby szlifować swoje umiejętności pisarskie. Być może dążysz do wolności finansowej i masz szereg zadań, które musisz wykonać, aby ten cel zrealizować. A może po prostu chcesz skończyć coś co spędza Ci sen z powiek i dobrze byłoby to mieć za sobą?

Motywacja to klucz do wszelkich działań, które podejmujemy. Jakakolwiek jest twoja, zawsze o niej pamiętaj !

Być może efektem będzie większa suma na koncie, więcej czasu, satysfakcja a może święty spokój? Im bardziej konkretny cel i jasna motywacja tym lepiej.

Przed rozpoczęciem pracy wizualizuj sobie jak będzie wyglądał czas po jej zakończeniu. Zazwyczaj twoją nagrodą będzie wynik, jaki te działania przyniosą. Jeżeli nie jest on natychmiastowy, dobrze jest samemu siebie nagrodzić jakąś małą rzeczą. W ten sposób przechytrzymy umysł, który domaga się natychmiastowych profitów.

2. Znajdź swój idealny czas

Dla każdego z nas ten czas będzie inny. Dla mnie najbardziej produktywne są bardzo wczesne poranki i późne wieczory. Zupełnie nie potrafię natomiast pracować w środkowej części dnia. Myślę, że nie bez powodu mądre nacje takie jak Hiszpanie i Włosi mają w tym czasie sjestę.

Nie jest to jednak regułą. Ktoś inny może właśnie w południe potrafi zrobić najwięcej. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, pracuj właśnie wtedy. Na tym polega mądrość w zarządzaniu swoim czasem. Jako, że nie da się nieustannie pracować na najwyższych obrotach, musimy odpowiednio wykorzystywać najlepsze dla nas momenty.

Znajdź najlepszy dla Ciebie czas w ciągu dnia i wykorzystaj go do maksimum. Pozostałą jego część przeznacz na odpoczynek. W ten sposób poświęcisz mniej czasu na konkretne zadania i zrobisz więcej.

3. Zadbaj o porządek

W jednym z poprzednich postów pisałem jak skupić się na tym co ważne, gdzie najlepiej jak umiałem przedstawiłem moją koncepcję ‚sprzątania życiowego bałaganu’. To on bardzo często rozprasza nas, odrywa od rzeczy ważnych i bezpośrednio lub pośrednio wpływa na naszą produktywność.

Jeśli chcesz wykonywać zadania szybko i dobrze, pozbądź się wszystkiego co jest Ci zbędne. Zadbaj o porządek na biurku, w pomieszczeniu w którym pracujesz, w komputerze, w dokumentach, aktach, notatkach czy w czymkolwiek co jest przedmiotem Twojej pracy.

Nie pozwól aby niezałatwione sprawy, niepoukładane dokumenty czy natłok informacji spowalniały lub wręcz uniemożliwiały Ci pracę. Nie sabotuj sam siebie.

Choć w różnym stopniu (niektóre rzeczy są od nas niezależne) to jednak my sami mamy największy wpływ na środowisko swojej pracy. Zdecyduj czy chcesz być jego zarządcą czy niewolnikiem.

4. Dobierz odpowiednią muzykę

Bardzo dobrze na produktywność wpływa cisza, a jeszcze lepiej odpowiednia muzyka. Po części jest to kwestia indywidualna, ale generalnie najlepiej sprawdza się muzyka jednostajna, rytmiczna, bez słów (te mocno rozpraszają).

Podobno introwertycy  pracują lepiej w ciszy, a ekstrawertycy przy muzyce.  Ja, pomimo że bliżej mi do tej pierwszej grupy, zauważyłem u siebie znaczą poprawę produktywności gdy tworzę z odpowiednią muzyką w tle. Musi ona ‚hipnotyzować do pracy’ ale nie usypiać, pobudzać, ale nie rozpraszać.  Trudno określić tu konkretny rodzaj. Dla każdego będzie ona inna, ale powinna zawsze spełniać jeden konkretny warunek – sprawiać, że lepiej pracujesz.

Mnie od lat do pracy nakręca zestaw, którego można posłuchać na tej stronie. Ten wpis natomiast powstaje przy nowym odkryciu, które wstawiam poniżej. Ostatnimi czasy rozbrzmiewa w głośnikach na okrągło i sprawdza się idealnie.

httpv://www.youtube.com/watch?v=hhnZkNj7kAo

Do tej pory, do słuchania muzyki przy pracy używałem głównie programu Spotify. Niestety od maja zostały wprowadzone limity na darmowe odsłuchiwanie. Nadal jednak, ta usługa i YouTube pozostają  głównymi źródłami dźwięków w moich głośnikach.

Więcej o tym jak szukać muzyki do pracy w Poradniku WebWorkera, w poście „Jak znaleźć muzykę inspirującą do pracy„.

5. Zaparz yerba mate

To zostawiam  na koniec, choć na mojej liście jest absolutnym numerem jeden. Przyznam się, że ten post powstał pod bardzo dużym wpływem tego napoju i prawdopodobnie nie pojawiłby się dzisiaj,  jako że moja pora pisania przypada na weekend.

Myślę, że nawet jeśli nie wszyscy jej próbowali, to dla wielu czytelników ta nazwa brzmi znajomo. Więcej na jej temat, najlepiej jak można, napisał  na swojej stronie Wojciech Cejrowski.

Pokrótce, jest to napar, który odpowiednio przyrządzony pobudza ciało, rozjaśnia umysł i utrzymuje na wysokich obrotach tak długo jak to jest potrzebne.

Jedynymi jego minusami są stosunkowo długi proces przygotowywania i gorzki smak. Obydwie te rzeczy z czasem okazują się jednak zaletami.

Praca a Yerba Mate

fot. http://www.flickr.com/photos/borga/

Przeprowadziłem kilka testów związanych z yerbą, między innymi porównywałem jej działanie z kawą. Chociaż jestem miłośnikiem obydwu, ta pierwsza absolutnie bije na głowę tę drugą swoimi właściwościami pobudzającymi, a ta druga nie daje szans pierwszej jeżeli chodzi o smak.

U mnie sprawdza się idealnie kombinacja tych dwóch napojów. Yerba gdy trzeba coś ważnego zrobić, kawa gdy jest czas żeby się delektować.

Sprawdzałem również wpływ yerby na ciśnienie. Po wypiciu jej najmocniejszego gatunku, pomimo pobudzenia, ciśnienie pozostało na zbliżonym poziomie.

Ciekawe obserwacje poczyniłem też w czasie przygotowywania się do egzaminu z angielskiego, przed którym kilka tygodni z rzędu rozwiązywaliśmy z grupą innych studentów podobne testy. Zdecydowanie najlepsze wyniki i czasy ukończenia uzyskiwałem po wypiciu znacznej ilości yerby. Dużo gorzej było po kawie i gdy nie wspomagałem się żadną z nich. Różnice były znaczne (testy rozwiązywałem wieczorem, po pracy, gdy jedyne czego zazwyczaj domaga się organizm to pójście spać).

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że mate nie ma właściwości uzależniających. Czasami piję ją codziennie, kiedy indziej raz w tygodniu, a czasem odstawiam na dłużej. Według niektórych badań ma ona także korzystny wpływ na zdrowie (zawiera między innymi sporo magnezu, podczas gdy kawa utrudnia jego wchłanianie).

Warto zainteresować się tym zielonym napojem. Nawet jeśli jego działanie Ci się nie spodoba, będziesz przynajmniej wiedział, że to nie jest dla Ciebie. Jeśli już pijesz yerbę to życzę przyjemnego i produktywnego siorbania.

6. ?

A jaki jest Twój sposób na zwiększenie  produktywności? Podziel się  nim proszę w komentarzach, a jeśli uważasz, że moje rady są przydatne pomóż mi dzielić się tymi informacjami z innymi polecając ten wpis znajomym. Wielkie dzięki.

Podsumowując, myślę że warto poświęcić czas aby dowiedzieć się co czyni nas bardziej produktywnymi. Trzeba testować do skutku. Nawet jeśli nie wszystkie te sposoby okażą się skuteczne,  to jestem pewien, że każdy może znaleźć swoje, unikalne,  i zaaplikować je w codziennej pracy.

Produktywność nigdy nie zdarza się przypadkiem. Jest ona zawsze wynikiem całkowitego oddania doskonaleniu się, mądrego planowania i skoncentrowanego wysiłku”.

– Paul J. Mayer

A tak już zupełnie na koniec – zajrzyj tutaj ;)

Miniblog na

16 komentarzy

 • Witaj Mateuszu bardzo dobry wpis! Ja pisząc teksty na swoje blogi na których zarabiam bardzo często się zniechecam, pomimo to, że zyski czasem motywują. Stosowałem kilka ze sposbów jakie podajesz na swoim blogu ale nigdy nie myślałem, żeby zaparzyć herbatę, ale wiesz co następnym razem spróbuje:) może faktycznie to mi pomoże. Jeżeli chciałbyś wymienić się linkami odezwij się.

  Pozdrawiam

  • Dzięki za komentarz Adrian !

   Wiem o czym piszesz, bo sam nie raz mam problemy z motywacją pracując nad niektórymi projektami, zwłaszcza jeśli nie przynoszą one jakichś wymiernych korzyści od razu. Tutaj okazuje się, że trzeba coś robić mimo zniechęcenia, zwłaszcza jeśli na prawdę wierzysz, że to co robisz jest wartościowe.

   Co do Yerby, to jest to niesamowita sprawa, ale oczywiście bez odpowiedniej motywacji i wyznaczonego kierunku i to nie pomoże.

   PS. Na razie nie wymieniam się linkami i powiem Ci zupełnie szczerze, że nie planuję tego w najbliższej przyszłości.

   Pozdrawiam

 • To dokładny przepis na produktywny dzień. No, może oprócz tego porządku. Od dawna czytam o tym, jaki wpływ ma porządek na biurku na naszą wydajność podczas pracy w domu, ale jakoś nigdy w moim przypadku się to nie sprawdziło.

  Bardzo ucieszył mnie podpunkt o Yerba Mate ;)

  • Kuba, powiem Ci, że właśnie się nad tym ostatnio zastanawiałem. Gdzieś czytałem, że są ludzie, którzy potrzebują tzw. ‚kreatywnego bałaganu’ żeby dobrze pracować, a gdy jest porządek to jakoś nie idzie.

   To pewnie jest tak jak ze wczesnym wstawaniem – niby wszędzie przeczytasz, że warto i wręcz trzeba, a tak na prawdę są tacy dla których to nie jest dobry czas na pracę

   Generalnie wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań i upodobań.

   Co do Mate to witam siorbającego w takim razie ;)

   Dzięki za komentarz

  • Moja dziewczyna ma dokładnie odwrotnie. Jeśli ma zacząć robić coś, czego nie lubi robić, np. uczyć się do egzaminu… zaczyna sprzątać. Odkurzanie, mycie podłogi, zmywanie itd. skutecznie odwlekają rozpoczęcie procesu konstruktywnego działania ;)

   • Marcin – nie chcę się tu narażać feministkom, ale może to generalnie jest taka kobieca przypadłość. To samo zauważyłem u mojej Mamy – gdy tylko trzeba się uczyć (jeszcze studiuje – podziwiam) zawsze znajdzie się coś do posprzątania ;)

 • Rame-rame ngembaliin jati diri bangsa … (bingung) kapan dipinjemnya sampe musti dikembalikan… atawa kapan hilangnya sehingga musti diketemukan …mending nunggu sambungannya dlu … (hassle).-= Kopral Cepot´s last blog .. =-.karena sejarah menceritakan nenek moyang ku seorang pelaut kita adalah orang orang besar. memiliki kerajankerajan bersar…. dan juga itu yang besaryang ini ketemu di spam

 • sorry i shave like everyday so i have no hairly legs pictures you yucky girl lol! but since i shave everyday free razors would rock ;) btw email me with your address i need to mail them diapers out to you i finally got them boxed up but i dont have your address anymore![]

  • If you ve been hurt, you need a personal injury attorney who will win for you Our atytenros have been winning cases for over 20 years Learn more inside

  • Awww – isn't it sweet to have such wonderful girlfriends, and to share close birthdays is frosting on the cake. These photos looks amazing, the food looks great and you def. had great company – seems like you had a fabulous birthday Kim! I am so happy for you!

  • Yo, that’s what’s up truthfully.

 • I have to express my appreciation to this writer for bailing me out of such a crisis. Right after looking through the search engines and seeing opinions that were not helpful, I was thinking my life was done. Living devoid of the solutions to the difficulties you’ve solved all through this guide is a critical case, as well as the ones which may have badly damaged my entire career if I had not come across your site. Your main talents and kindness in taking care of every part was priceless. I don’t know what I would have done if I had not encountered such a step like this. I’m able to now look forward to my future. Thanks so much for the reliable and results-oriented help. I will not think twice to suggest the website to any individual who needs recommendations on this area.

 • Hello,I am planning a tour from Anderson, SC to San Fransisco, California for this coming summer. I have a Trek 7.5 FX and i am a bit worried about it. I plan to camp a lot and bring a trailer rather then bags.I have roughly three months to do this. How do you think the bike will hold up?

 • He needs to tighten up surely. Been all over the place lately, though the ODI wins should help his image and they are. Maybe the transitional phase for him as gone. He may have done good in the ODIs but in no way he fits the bill to lead in tests; various reasons, with his run scoring being the major. Either stick with Ricky until Aus finds someone or hand it to Watto (yes, feel he could be the one, don’t care of he’s lead state side or not) or call in White for once and for all formats.

 • “Jodi doesn’t care about Whites suffering. She hates being White herself. Jewish multicultism has hopelessly turned her brain into pure mush.”Of course Jodi can tatoo herself black, get botox on her lips, let a bad hair stylists burn the shit out of her hair, and become a full-fledged negress.Then she will find out “ONCE AND FOR ALL” that White men don’t rape black women…LOL!

 • Thanks for the thorough review however, I have been using Ares Destiny for so long that I cannot even remember the install or this and that. I can say whoever, that Ares is truly one awesome program and I would lost with my Ares!

Skomentuj

Witaj na 10 Ścieżek

Cześć !
Z tej strony Mateusz. Dobrze, że tu jesteś i mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie. Ale uwaga... czytasz na własną odpowiedzialność, gdyż autor całkowicie się od niej uchyla. Ale skoro już tu jesteś... zaglądnij na podstronę zacznij tutaj.

Teksty prosto z pieca

Socjalizujemy się